Domů Rady a Návody Zdravé sladké mlsání - jak si pochutnat a nepřibrat kila navíc

Zdravé sladké mlsání – jak si pochutnat a nepřibrat kila navíc

-

Štíhlá postava je často vykoupená hodinami sportu a hlídáním jídelníčku. Zákusky, čokoládové dorty a zmrzlinové poháry ideální figuře zrovna neprospívají. Existuje však řada možností, jak uspokojit chuť na sladké a zároveň udělat něco pro zdraví.

Pokud jde o zdravé stravování, většina lidí si klade otázku, kam patří sladkosti. Zejména pokud mají nadváhu nebo drží dietu. Dezerty, brambůrky, nezdravé jídlo a většina sladkostí jsou obvykle první, které jdou při snižování kalorií stranou.

Sladkosti přitom mohou být součástí vyváženého jídelníčku, jen je třeba dát pozor na velikost porcí a vybírat zdravější pochoutky. Zde je několik zlatých pravidel, jak mlsat a nepřibrat. Další tipy pro zdraví naleznete na https://www.human.cz/.

Zásobte se zdravými variantami 

Kupujte pamlsky nebo dezerty, které mají 100 až 200 kalorií a obsahují některé výživové hodnoty. Čtěte etikety s nutričními hodnotami a dbejte na obsah živin, jako je například vláknina či vápník.

Vybírejte sladkosti z hořké čokolády, ořechů nebo sušeného ovoce a dávejte přednost nízkotučným potravinám. 

Můžete si připravit i takovou bombu jako je dort Red velvet, recept by však měl místo tučného sýra obsahovat riccotu. Stačí srovnat kalorickou hodnotu riccoty a mascarpone a hned víte, po čem sáhnout. 

Dezert si dejte přírodní

Spolehněte se na matku přírodu a jako základ dezertů použijte ovoce. Podávejte je nakrájené na kousky s mléčnou polevou, nebo použijte jako přílohu k lehkému pudinku nebo zmrzlině.

Omezte rozmanitost sladkostí

Pestrost je možná kořením života, pokud však jde o kontrolu kalorií, méně je rozhodně více. Čím větší je rozmanitost potravin, tím více jich chcete sníst.

Děti i dospělí tíhnou k pamlskům, takže omezte, co si nosíte domů, abyste omezili pokušení. Stačí jeden druh sušenky, bonbonu, chipsů nebo zmrzliny.

Vyrobte si vlastní balíčky s pamlsky

Ušetříte peníze a usnadníte všem dodržování zdravých limitů tím, že si vyrobíte vlastní balíčky s pochoutkami. 

Kupte si sáček bonbonů, sušenky či čokoládu ekonomické velikosti a pak je rozdělte po malých porcí do jednotlivých sáčků.

Upravte své recepty

Chcete-li zdravě upravit své oblíbené sušenky nebo koláče, nahraďte polovinu tuku jablečným pyré nebo řepkovým olejem. 

 Ovoce umožní zvětšit velikost porce i nutriční hodnotu dezertů.

Použijte celozrnnou mouku. Přidejte výživné doplňky, jako je sušené ovoce a ořechy. Když si pochoutky připravíte sami, můžete omezit tuk, kalorie a cukr tak, aby byly zdravější.

Držte nejkaloričtější pochoutky mimo dům

Některé pochoutky jsou vyloženě dráždivé a je příliš těžké je kontrolovat. Nenechávejte doma žádné pochoutky, kterým je těžké odolat. 

Pro takové dobroty vyražte jednou za čas ven nebo je noste domů jen při zvláštních příležitostech.

Zmrazte své oblíbené pochoutky

Jednoduché potraviny lze v mrazáku proměnit v lahodné dezerty. Zamrazte nádobu se šlehaným jogurtem, ovocem nebo 100 % ovocnou šťávou v papírových kelímcích a získejte tak osvěžující letní pochoutky.

Nezapomeňte na pitný režim, zkuste například recepty na jednoduché letní drinky.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek