Domů Móda Nechte se pohltit okouzlující temnotou psilomelanu

Nechte se pohltit okouzlující temnotou psilomelanu

-

Název psilomelan může znít poněkud nesrozumitelně. Jakmile tento krásný minerál spatříte, zjistíte, že vaše pocity vůči němu naopak budou velmi srozumitelné. Okouzlení propuká téměř okamžitě.

V černém závoji krásy

Zamilovat se do jeho zajímavé kresby je totiž velice snadné. Jeho barva se pohybuje od šedé, hnědočerné až černé. Často se na něm vyskytuje pruhování, které vzniká střídajícími se vrstvami šedého pyroluzitu.

I název dostal podle svého typického vzhledu. Je totiž složeninou řeckých výrazů „psilos“ neboli „hladký“ a výrazu „melas“, který bychom mohli jednoduše přeložit jako „černý“. Někdy se tak též označuje jako černý hematit, což je ovšem omyl, s hematitem nemá nic společného.

Tento jedinečný nerost vzniká oxidací minerálů manganu na rudních ložiskách, případně i zvětráváním bohatých hornin bohatých na mangan nebo usazováním v bažinách a jezerech.

Jeho chemické složení není jednoznačné. Obvykle obsahuje baryum a další složky. Nevyskytuje se v jednotlivých krystalech. Objevuje se ve formě botryoidních (hroznovitých) a stalaktitických hmot s hladkým lesklým povrchem a submetalickým leskem. Často jsou v něm patrny příměsi, například hydroxidy železa.

Temná krása psilomelanu

Zajímavé exempláře lze nalézt dokonce i v tuzemsku. Naleziště psilomelanu máme zmapována na Moravě v okolí Lažánek-Maršova u Brna či v Jakubově u Moravských Budějovic. K dalším lokalitám, které jsou typické výskytem tohoto nerostu, se řadí i USA nebo Afrika. Mezi další oblasti známé produkcí psilomelanu patří i Mexiko.

Materiál sám o sobě je poměrně dobře dostupný, proto není příliš vzácný. Neprůhlednou barvou a i zajímavým leskem je však vizuálně atraktivní, proto se používá i ve šperkařství. S vybroušeným psilomelanem se však vedle jiných minerálů tak často nesetkáte.

Šperky z něj vyrobené proto představují svého druhu jedinečné doplňky. Zejména se jedná o stříbrné šperky s psilomelanem. Stříbro jako základní kov umožňuje jeho temné kráse dostatečně vyniknout. Patrno je to například u prstenů s psilomelanem. Ty vás uchvátí svou intenzitou připomínající pohled do temných hlubin.


Více informací se dozvíte v článku Šperky s psilomelanem na našem blogu

Mohlo by Vás zajímat

PR článek