Domů Rady a Návody Kam vyrazit na dovolenou autem

Kam vyrazit na dovolenou autem

-

Někdo na dovolenou radši vyrazí letadlem, pro jiného je lepší jet autem. Kromě velkého zážitku a dobrodružství tato forma dovolené přináší velký komfort a flexibilitu. Kam vyrazit na dovolenou autem?

Dobrému výletu se nic nevyrovná. Naplnit auto věcmi, nahrát hudbu nebo podcasty a vyrazit na cestu. Zastavit kdekoli má člověk náladu a pocítit nepřekonatelnou svobodu. To je cestování autem. Kam se vydat? 

Chorvatsko a Itálie tradičně zaujímají mezi Čechy první místa v žebříčku, kam vyrazit po Evropě na dovolenou autem. Avšak je mnoho dalších neokoukaných destinací, do kterých lze autem vyrazit. I když to možná není tak jednoduché, rozhodně to za to stojí.

Chorvatsko

Chorvatsko je samozřejmě nutné zmínit. U českých cestovatelů dlouholetou jedničkou ve volbě letní dovolené. Je také tradiční zemí, kam se dá vyrazit autem po vlastní ose. Do severních chorvatských letovisek na Istrii lze dojet už za 9 hodin. 

Kdo vyhledává spíš poznávací nebo dobrodružnější dovolenou, může autem vyrazit po chorvatském pobřeží až na jih do Dubrovníku. Krásná Makarska, Bol a jeho pláž zařazená mezi nejkrásnější pláže v Evropě, nádherné město Split, Trogir a Šibenik určitě stojí za vidění. 

Toskánsko

Toskánsko je bezpochyby jedním z nejkrásnějších regionů Itálie, který každoročně přitahuje cestovatele z celého světa. Cestu do Itálie autem lze začít v Pise se slavnou Šikmou věží, pokračovat do Luccy, San Gimignana a Florencie. Strávit den v Sieně, a pak se vydat na průzkum Bagnoregia, jednoho z nejlepších skrytých klenotů v Evropě.

A v Toskánsku si lze užít i moře. Mnoho možností k odpočinku nabízejí oblasti Piombino, Grosseto,Livorno i ostrov Elba. 

Cestu do Itálie autem lze samozřejmě naplánovat i do známých Benátek, kolem jezera Como nebo Garda či oblasti  Cinque Terre. Milovníci hor pojedou do Dolomit. Vyrazit do Itálie autem lze na mnoho míst. 

Bosna a Hercegovina

Bosna a Hercegovina nepatří k nejoblíbenějším destinacím na letní dovolenou. Je málo objevená, nepříliš se o ní ví a nemá přístup k moři. Respektive její pobřeží měří pouhých 20 km. 

Navzdory obrovské popularitě sousedního Chorvatska je Bosna a Hercegovina destinací, která zůstává mimo vyšlapané cesty, což potěší každého dobrodruha.

Nabízí mnoho krás, kvůli kterým stojí za to se sem vydat. Autem lze vyrazit do vnitrozemí, objevovat krásy dechberoucích vodopádů v národním parku Una, vodopádu Pliva, navštívit Mostar a ikonický starý most přes řeku Neretvu, nebo hlavní město Sarajevo.

Albánie

Málokdo to možná ví, avšak Albánie je jedním z nejméně nebezpečných míst v Evropě. V poslední době se stává vyhledávanou turistickou destinací. V porovnání se sousedními zeměmi je cestovní ruch v Albánii cenově velmi dostupný. Lze tu strávit nezapomenutelný týden cestováním, aniž by člověk přišel na mizinu. 

Kdo hledá levnou dovolenou na pláži v Evropě, prázdné bílé pláže a křišťálově čistou tyrkysovou vodou, neměl by nad dovolenou v Albánii u moře dál váhat. 

Albánie toho však nabízí mnohem víc. Dostupné kvalitní restaurace, vynikající místní pokrmy, hory, historická města a především přátelské lidi. 

Řecko

Cesta autem do Řecka je dlouhá, a proto není pro každého. Většina Čechů raději do Řecka doletí. Nicméně vášniví motoristé či dobrodruzi určitě rádi vyjedou do Řecka autem. Auto velmi ocení zejména ti, kteří nechtějí zůstat na jednom místě, plánují si výlety po památkách a zajímavých místech.

Řecko zahrnuje pevninu a mnoho ostrovů. Řecká pevnina se stává stále oblíbenější turistickou destinací a nabízí návštěvníkům řadu možných tras. Trajektem lze vyrazit i na některý z nádherných řeckých ostrovů, avšak je potřeba počítat se zvýšenými náklady na dopravu.

Portugalsko

Ano, Portugalsko není z Čech zrovna nejblíž. Avšak pokud má někdo delší dovolenou, neměl by váhat do něj vyrazit. Portugalsko je totiž jednou z nejkrásnějších destinací v Evropě. 

Kdo by se 2 500 km dlouhé cesty přece jen zalekl, může si koupit letenku a půjčit si auto na letišti v Portu. Odtud lze vyrazit do malé vesnice Pinhao v údolí Douro, které je zapsané na seznamu UNESCO. Plavba po řece s ochutnávkou vína a obědem je nezapomenutelná. 

Na portugalském pobřeží si lze užívat divokých vln, navštívit starobylé hrady, univerzitní města nebo vnitrozemské vesnice s úzkými uličkami. Při západu slunce si dát ochutnávku vína nebo si udělat piknik na skále v Algarve. Portugalsko má rozhodně co nabídnout.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek