Bez kávy černé jako noc si neumíte představit ráno ani den, ale nejste si jistá, jak půjde vaše vášeň dohromady s těhotenstvím a následným kojením? Nemusíte se bát, kofeinu se vzdávat nemusíte, je ale třeba zohlednit určitá specifika.
Co s námi dělá káva
Ať už patří mezi vaše oblíbence rozpustná, klasická nebo zelená káva, pravděpodobně ji nepijete jen pro její specifickou chuť, ale zejména kvůli povzbuzujícím účinkům, které má na váš organismus. A že je v těhotenství a období kojení třeba opravdu notná dávka povzbuzení a kofeinového nakopnutí!
Kofein stimuluje mozek, zlepšuje náladu, uklidňuje, zvyšuje výkonnost a zmírňuje únavu, což jsou účinky, které se s dětmi, ať už jsou v břiše, nebo na světě, vždycky hodí. Není proto divu, že se vám představa dlouhodobé kávové abstinence příliš nezamlouvá. Naštěstí jsou mýty o nevhodnosti pití kávy v těhotenství a během kojení už dávno vyvrácené a svého oblíbeného nápoje se vzdávat nemusíte, jen je třeba zvážit množství a váš fyzický stav.
Klíč je v množství
Obvyklé uváděné maximální bezpečné množství kofeinu za den činí podle Evropského úřadu pro bezpečnost potravin 400 mg, to je přibližně 5 až 6 šálků espressa. V těhotenství i při kojení se doporučuje omezit konzumaci kávy na 2 šálky denně, pokud netrpíte obtížemi, jako je vysoký tlak nebo refux. Někteří lékaři nedoporučují pití kávy ani pacientům s psychickými obtížemi, například s depresí nebo úzkostmi. Jestliže žádným ze zmíněných neduhů netrpíte a naopak vás trápí nízký krevní tlak nebo nadměrná únava, je pro vás káva jako stvořená.
Doposud nebyly prokázány žádné účinky pití kávy na plod, a to včetně často diskutované hyperaktivity. Existuje však souvislost mezi nadměrným pitím kávy v těhotenství a nízkou porodní váhou dítěte. V případě dvou káv denně ale nehrozí žádné nebezpeční dítěti ani vám.
Značná část kojících maminek se bojí pít kávu s tím, že jejich děti budou poté špatně spát. Ani tento mýtus se nezakládá na pravdě. Do mateřského mléka se dostane jen stopové množství kofeinu. Nejvyšší koncentrace dosahuje přibližně hodinu až dvě po vypití, dejte si tedy kávu těsně před kojením nebo po něm, do dalšího kojení veškerý kofein vyprchá.
Nenašla jste ještě svoji značku kávy? Vyzkoušejte třeba zelenou kávu Mountain gorilla coffee. Nepražená kávová zrna mají vyšší obsah prospěšných látek, které pomáhají štěpit cukry a zrychlují spalování, kromě toho působí jako prevence žlučových kamenů.
Zakoupením této kávy se můžete rychleji zbavit přebytečných kil, která s sebou těhotenství a měsíce po porodu přináší, navíc podpoříte organizaci Gorilla Doctors, která se jako jediná na světě zabývá ochranou goril horských a Grauerových.